Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

IZO-PUR-BUD

Białobrzegi

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ocieplanie poddasza: wełna mineralna czy pianka PUR?

Autor: IZO-PUR-BUD, publikacja: 2018-09-05

Najpopularniejsza do izolacji termicznej dachu jest wełna mineralna. Aktualnie pojawiają się pytania o piankę PUR nanoszoną natryskowo. Czym różnią się te dwa materiały?

Zdjęcie nr 1

Budując dom, stajemy w końcu przed etapem wyboru ocieplenia poddasza, dachu - najlepiej takim materiałem, który ochroni przed nadmierną utratą ciepła, będzie niepalny i dźwiękochłonny i trwale oraz szczelnie wypełni przestrzeń. Dobrze też, żeby był łatwy i szybki w montażu oraz odpowiednio lekki.

Powyższe warunki spełnia wełna mineralna, która jest liderem na rynku ociepleń. Znają ją chyba wszyscy, którzy budują dom. Pianka poliuretanowa również jest polecana do izolacji termicznej dachów, stanowi alternatywę dla wełny mineralnej.

Porównanie wełny mineralną i pianki PUR

  1. Współczynnik przenikania ciepła U
  2. Wełna mineralna. Ta o najlepszym współczynniku x=0,030 W/(mK) powinna mieć grubość co najmniej 15 cm, a ta o najwyższym (x =0,045) - 23 cm. To wystarczy, ale warto ocieplać dach lepiej niż wymagają przepisy, zwiększając warstwę wełny mineralnej nawet do 30-40 cm. Poza tym najlepiej układać ją w dwóch warstwach - jedną pomiędzy krokwiami, drugą - pod nimi. Dzięki temu drewniane belki - o gorszej niż wełna izolacyjności termicznej - nie staną się mostkami termicznymi.

    Pianka poliuretanowa. Są dwa jej rodzaje - zamkniętokomórkowa o współczynniku x=0,021-0,024 W/(mK) i otwartokomórkowa, której x wynosi 0,036-0,040 W/(mK). Gdyby do ocieplenia poddasza użyć piany w wersji zamkniętokomórkowej, wykonana z niej izolacja teoretycznie - gdyby nie krokwie, które mogą stać się mostkami termicznymi - mogłaby mieć grubość 11,5-12 cm. Dlatego piankę należy również ułożyć między krokwiami i pod nimi. Pianka ta jest jednak polecana do ocieplania domu od zewnątrz; do ocieplania dachu stosowana jest piana otwartokomórkowa o nieco gorszych parametrach cieplnych - grubość wykonanej z niej izolacji nie może być więc mniejsza niż 18-20 cm.

    0,030-0,045 - taka jest wysokość współczynnika przewodzenia ciepła wełny mineralnej.

    0,036-0,040 - taka jest wysokość współczynnika przewodzenia ciepła pianki otwartokomórkowej.

  3. Ciężar
  4. Od ciężaru zależy obciążenie więźby dachowej, a to wpływa przede wszystkim na przekroje jej elementów. Cięższy materiał izolacji zawsze wymaga solidniejszej konstrukcji dachu, a zatem większej ilości drewna do jej zbudowania. Ale duża masa ocieplenia ma też tę zaletę, że lepiej izoluje akustycznie.

    Wełna mineralna. Do izolacji poddasza stosuje się maty lub miękkie płyty. Jeden metr sześcienny maty - zarówno z wełny mineralnej szklanej, jak i skalnej - waży 10-35 kg, a płyty - 16-60 kg.

    Pianka poliuretanowa. W wersji otwartokomórkowej to dla dachu obciążenie 8-10 kg/m3; w zamkniętokomórkowej - 30-46 kg/m3.

    10-60 kg - tyle waży 1 m3 wełny mineralnej do ocieplania poddasza.

    8-10 kg - Tyle waży 1 m3 pianki otwartokomórkowej do ocieplania poddasza.

  5. Odporność na ogień
  6. Wełna mineralna. Według klasyfikacji ogniowej jest niepalna. Nadano jej najwyższe klasy w siedmiostopniowej skali od A1 do F: A1 (kamienna) oraz A1 i A2 (szklana). Oznacza to, że izolacja z niej wykonana będzie stanowić barierę dla ognia i chronić w razie pożaru drewnianą więźbę dachu.

    Sama piana - bez względu na to, czy jest otwarto- czy zamkniętokomórkowa - ma klasę reakcji na ogień E (jedną z najniższych). Oznacza to, że jest łatwo zapalna, samogasnąca - w płomieniu topi się, a po odjęciu ognia sama gaśnie.

    A1 i A2 - taka jest klasa reakcji na ogień wełny mineralnej.

    E - taka jest klasa reakcji na ogień pianki otwartokomórkowej.

  7. Koszty
  8. Aby porównać koszty ocieplenia połaci dachu, przyjmijmy, że jego warstwa będzie miała grubość 20 cm. Chodzi też o to, aby uniknąć mostków termicznych wzdłuż krokwi.

    Wełna mineralna. Jej ceny kształtują się na poziomie 18-50 zł/m2 w matach oraz 20-34 zł/m2 - w płytach. W hurtowniach i składach budowlanych możemy liczyć na rabat w wysokości 5% lub skorzystać z ofert promocyjnych. Dodatkowo musimy doliczyć koszt ułożenia wełny - średnio jest to 19-25 zł/m2.

    Pianka poliuretanowa. Choć zamieszanie na forach internetowych w kwestii cen pianki poliuretanowej jest duże, bo każdy podaje inną rozpiętość kosztów i zakres usług, to ceny piany wraz z jej ułożeniem można znaleźć na stronach wykonawców. I tak za ocieplenie połaci (materiał + robocizna) trzeba zapłacić 52-54 zł/m2 pianką otwartokomórkową lub 140-160 zł/m2 - jeśli zdecydujemy się na lepsze ocieplenie dachu pianką zamkniętokomókową.

    47 zł/m2 (brutto) - tyle zapłacimy za wełnę mineralną o x=0,035 W/(mK), o grubości 20 cm, z montażem.

    70 zł/m2 (brutto) - tyle zapłacimy za piankę otwartokomórkową o x=0,035 W/(mK), o grubości 20 cm, z aplikacją.


Opracował:
Rafał Kołcz
IZO-PUR-BUD

Ocieplanie Pianką PUR - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 42 420 Specjalistów od Ocieplania Pianką PUR najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: